Akreditovaný kurz Romové a instituce

Kurz Romové a instituce

 

Kurz Romové a instituce je určen pro zaměstnance státní správy a samosprávy, kteří se v rámci své práce setkávají s Romy. Kurz je koncipován tak, aby účastníci dokázali po jeho absolvování lépe chápat i zvládat zátěžové i všední pracovní situace s Romy. Kurz má platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí.

Organizace Slovo 21, z.s. působí již 15 let v rámci neziskového sektoru. Je jednou z prvních organizací v ČR, které se začaly aktivně zajímat o romskou otázku. Od začátku pracuje v rámci různých vzdělávacích, osvětových a kulturních programů na rozvoji multikulturní, tolerantní společnosti.

Obsah kurzu:

 • teoretické informace o romské historii, kultuře, odlišnostech a specifikách ve vztahu k institucím 
 • praktické poznatky navázané na konkrétní zkušenosti lektorů z práce ve státní správě
 • prostor pro interaktivní diskuzi
 • prostor pro prezentaci příkladů dobré praxe

 IMG 20160315 103614Lektoři
účastníkům vysvětlí základní pojmy z oblasti kulturně-historického zázemí. Účastníci se dozvědí o romském etnolektu češtiny, rozdělení romských skupin a jaký vliv měla historie Romů na utváření jejich identity a postojů. V rámci bloku Romové: Kulturní specifika zjistí, jaké romské tradice s důrazem na rodinu, normy chování a další aspekty mají vliv na rozhodování Romů.

Lektoři poskytnou ucelený přehled o historických událostech, sociokulturním zázemí, socioekonomických faktorech a dalších jiných vlivech na vztah Romů k institucím.

Absolvent kurzu se orientuje v základních informacích o historii a kulturních specifikách Romů, získá vhled do současné socioekonomické situace některých Romů a zároveň informace o příkladech dobré praxe. Při úředním styku s Romy by měl potom umět lépe chápat sociální i historické souvislosti, porozumět komunikačním rozdílům daným kulturou a vybírat adekvátní způsob komunikace i řešení daných situací souvisejících se socioekonomickými faktory.

Výuka:

 • Výuka probíhá v místě pracoviště účastníků.
 • Časová dotace kurzu je 8 vyučovacích hodin. 
 • Kurz je navržen pro 10 – 15 účastníků.
 • Účastníci obdrží během kurzu výukový materiál.
 • Termíny kurzů se sjednávají po dohodě.
 • Absolventi našich kurzů získají oficiální osvědčení o úspěšném dokončení.
 • Cenovou kalkulaci zasíláme na základě poptávky.

 

Silnou stránkou kurzu je především lektorské obsazení, které sestává z předních odborníků na romskou problematiku, kteří ve svém pracovním i osobním životě vztah Romů a většinové společnosti řeší každodenně.

Kontaktujte nás na tel. č. 222 518 554 

či e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

04 17 Slovo web 400

Vybíráme z Bulletinu Slovo

Enciklopedie migrace 2 300S křiklouny válčit nebudeme

Když se vrátili na podzim roku 2015 z Balkánu, kde viděli tisícové zástupy běženců směřující do Evropské unie, uvažovali, jak by ze své pozice studentů humanitních a společenských věd mohli zasáhnout do vyhrocené české debaty o migraci a více ji racionalizovat. Encyklopedii migrace, internetový výkladový slovník, potom spustilo Studentské hnutí za solidaritu z Univerzity Karlovy v lednu 2017. Původní ambice byly velké: spolupracovat s českými médii, psát kvalitní hesla o jevech spjatých s migrací a natáčet videorozhovory s uprchlíky, které budou hypertextově propojené s encyklopedickými hesly.

 

Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.