Multikulturní workshopy pro školy

Nabídka multikulturních workshopů pro žáky ZŠ a studenty SŠ na téma stereotypy a extremismus

Formou interaktivních workshopů směřovat žáky k pochopení rizik předsudků, xenofobie a rasismu; vést je k vytváření vlastního nezaujatého názoru, bez podléhání nenávistným a xenofobním vlivům. Podpořit respekt k odlišnostem a různorodosti, podpořit soužití a toleranci ve třídách, kde se potkávají žáci z odlišných kulturních prostředí.

 

Obsah a forma workshopu

Interaktivní workshop vedený 2 lektory formou zážitkové pedagogiky. V lektorském týmu bude alespoň 1 lektor cizinec nebo migračního původu. Forma workshopu bude zážitková za využití hraní rolí, použití situační hry nastíněné filmem Ostrov, který využívá Slovo 21, z.s. při školeních interkulturních dovedností, diskuze ve skupinách aj. Pro účely workshopu budou využity modelové situace z Divadla utlačovaných a lektoři vyškolení odborníkem působícím v tomto divadle. Divadlo utlačovaných má dlouhodobě za cíl bojovat s předsudky a rasismem a je vhodné pro žáky ZŠ a studenty SŠ.

 

Cílová skupina

Žáci ZŠ a studenti SŠ v České republice.

 

Cenová nabídka

Pro konkrétní cenovou nabídku nás prosím kontaktujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

 

Předchozí zkušenosti Slovo 21, z.s.

 

„MKV 400x na českých školách“

mkv ilustracni 1Do projektu se zapojilo 103 základních a středních škol po celé České republice, ve kterých proběhlo 408 interaktivních přednášek pro celkem 8134 žáků a studentů (viz přiložená brožura). Realizaci obstaralo čtrnáct vyškolených dvoučlenných týmů o.s.Slovo 21.

Projekt reagoval na potřebu podpořit multikulturní výuku a byl určen pro žáky základních a středních školách a pro pedagogy. V rámci projektu byl vytvořen vzdělávací materiál pro výuku MKV na ZŠ a SŠ. Tento materiál byl speciálně vypracován pro potřeby pedagogů, kteří MKV vyučují. Skládá ze 4 DVD a metodického pokynu pro učitele.

Publikace "MKV 400x na českých školách" ke stažení

První z DVD - animovaný film - obsahuje i návod ke hře “Ostrov“. Další DVD obsahuje dokument “Díky, že se ptáte“, který je výstupem stejnojmenného projektu a v minulosti se setkal s velmi pozitivním ohlasem ze strany vyučujících. Obsahuje výpovědi úspěšných Romů z různých profesí a anketu mezi majoritní společností a Romy na téma postavení Romů ve společnosti. Další DVD obsahuje dokument „ Rodina od vedle“, který vznikl v rámci stejnojmenného projektu a mapuje setkání rodin cizinců a rodin majoritní společnosti při společných obědech. Poslední DVD „Cesty Romů“ vznikl z archivních materiálů Studio Production Saga, s.r.o. a České televize. Toto DVD skrze hudbu přibližuje život Romů žijících v ČR.

Cílem je ukázat odlišnost jako pozitivní aspekt růstu společnosti a všech jejích oblastí.

 

Divadlo utlačovaných – Divufest

divufest-2015-13Divadlo fórum (nebo divadlo utlačovaných) má za cíl bojovat se společenskými jevy jako jsou manipulace, šikana, předsudky a rasismus.  Představení vznikají na základě práce s těmito tématy útlaku a jsou postavena na reálných zážitcích (ne)herců. Po zhlédnutí vlastní hry následuje krátká diskuze a divácké intervence, které se snaží změnit přístup hlavního hrdiny k problému, a tím ho vyřešit. Stírá se tak hranice mezi divákem a hercem, mezi já a ty. Vhodné pro studenty 2. stupně ZŠ a SŠ. Škola může navštívit herce na jejich "domácí scéně" nebo naopak herci mohou přijet na školu. Studenti se díky divadelnímu představení seznámí s jedinečnou metodou divadla fórum, kde se diváci na chvíli stávají také herci a pomáhají tak kreativně řešit problémy různých forem útlaku.

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

04 17 Slovo web 400

Vybíráme z Bulletinu Slovo

Enciklopedie migrace 2 300S křiklouny válčit nebudeme

Když se vrátili na podzim roku 2015 z Balkánu, kde viděli tisícové zástupy běženců směřující do Evropské unie, uvažovali, jak by ze své pozice studentů humanitních a společenských věd mohli zasáhnout do vyhrocené české debaty o migraci a více ji racionalizovat. Encyklopedii migrace, internetový výkladový slovník, potom spustilo Studentské hnutí za solidaritu z Univerzity Karlovy v lednu 2017. Původní ambice byly velké: spolupracovat s českými médii, psát kvalitní hesla o jevech spjatých s migrací a natáčet videorozhovory s uprchlíky, které budou hypertextově propojené s encyklopedickými hesly.

 

Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.