Aktuality

Rozhovor s Markétou Bahníčkovou, účastnicí projektu odborných stáží pro budoucí romské profesionály

„Již nyní vím, že mi stáž opravdu pomáhá k dosažení lepší profesní kariéry,“ říká Markéta Bahníčková, účastnice projektu odborných stáží pro budoucí romské profesionály, které Slovo 21 , z. s. a Velvyslanectví USA v Praze zorganizovali pěti vysokoškolským studentům.

Čím jste jako malá chtěla být a kdy se u Vás probudil zájem o techniku?

Když jsem byla úplně malá, tak jsem chtěla být kuchařkou. Na základní škole jsem chtěla vyrábět reklamy. Časem jsem si vymýšlela další a další povolání.

Techniku kolem sebe beru jako samozřejmost, ale nepotrpím si třeba na nových modelech telefonů. Svůj první počítač jsem si mohla koupit, až když jsem chodila na gymnázium. Tehdy jsem si vydělávala svoje první peníze. Vždy mě bavilo něco tvořit (vylepšovat prezentace, tvořit koláže, …), ale spíše jen tak pro zábavu. S programováním jsem se seznámila před rokem.

Byla jste jako dítě pozorná a učenlivá, anebo Vás museli do učení nutit?

Vše jsem se učila sama, neměla jsem nikoho, kdo by mi s tím mohl doma pomoci. Na střední jsem se pak učila se spolužačkami.

Je to Vaše první stáž anebo můžete porovnat stáž ve společnosti AtomTrace s jinou stáží? Přístup lidí, téma, odbornost, …

Ano, je to moje první stáž ve firmě. Určitě je to zajímavé prostředí. Prolíná se tam akademický svět s vědou a začínajícím business. Lidé, s kterými tam jsem v kontaktu, jsou velice milí. V porovnání s ostatními pracemi, kterými jsem prošla, stáž v AtomTrace určitě patří mezi ty více zajímavé zkušenosti.

Můžete zhodnotit Vaší stáž ve společnosti AtomTrace po půl roce?

Hodnotím ji velice pozitivně. Prohloubila jsem si základní znalosti programování a mám stále větší zájem o prozkoumávání IT. Během stáže jsem neprogramovala pouze v C++, ale také v jiných programovacích jazycích jako jsou Java, HTML, CSS nebo JavaScript.

Jelikož moje základy programování začínají být silnější a více rozumím syntaxi jazyka, dokážu samostatně vytvářet jednoduché malé programy. Větší, složitější programy nejsem ještě sama schopna napsat, ale pomocí postupů dokážu naprogramovat jednotlivé části.

Za důležité považuji to, že mám větší přehled v internetových příručkách a portálech, kde mohu najít danou problematiku. Také více rozumím termínům a lépe definuji problém.

V čem shledávám slabinu, je to, že nejsem schopna pracovat na úkolech, které jsou přímo spjaty se softwarem přístroje, který se ve společnosti AtomTrace vyvíjí. Jedná se totiž o pokročilé programování, a já zatím nemohu se svými znalostmi mnoho přispět. Proto ve spolupráci se svým mentorem pracuji na svých malých programech. Často čtu kód různých programů a zkoumám, co dané části dělají.

Stáž mi opravdu hodně dala, a já bych za ní chtěla poděkovat Slovu 21 a Velvyslanectví USA za tuto možnost. Své nabyté znalosti předávám dál, koučuji kurz programování v jazyce Java v jedné neziskové organizaci a ráda bych své dovednosti předala i romské komunitě. Chtěla bych se zapojit, například do neformální skupiny, která by vytvořila projekt na podporu malých dětí s cílem probudit u nich zájem o technické obory a řemesla. Doposud jsem nenašla partnery, kteří by sdíleli moji myšlenku a měli čas a chuť něco podniknout. Doufám ale, že se mi podaří s někým spojit a nějaký, i když třeba malý, projekt vytvořit.

Zaujala Vás myšlenka Markéty Bahníčkové, napadl Vám projekt, v kterém by Markéta uplatnila své znalosti? Napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Váš kontakt rádi předáme.

 

Více informací o probíhajících odborných stážích se dozvíte na stránkách projektu - Odborné stáže pro budoucí romské profesionály.

Pokud byste se sami chtěli projektu zúčastnit a máte o stáž zájem, neváhejte se nám ozvat - jak na to najdete zde.

 

Bahnickova

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

04 17 Slovo web 400

Vybíráme z Bulletinu Slovo

Enciklopedie migrace 2 300S křiklouny válčit nebudeme

Když se vrátili na podzim roku 2015 z Balkánu, kde viděli tisícové zástupy běženců směřující do Evropské unie, uvažovali, jak by ze své pozice studentů humanitních a společenských věd mohli zasáhnout do vyhrocené české debaty o migraci a více ji racionalizovat. Encyklopedii migrace, internetový výkladový slovník, potom spustilo Studentské hnutí za solidaritu z Univerzity Karlovy v lednu 2017. Původní ambice byly velké: spolupracovat s českými médii, psát kvalitní hesla o jevech spjatých s migrací a natáčet videorozhovory s uprchlíky, které budou hypertextově propojené s encyklopedickými hesly.

 

Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.