Aktuality

Nové číslo bulletinu Slovo - 04/2016

Již po jedenácté pražská Stromovka propůjčila své poetické kulisy oslavě asi nejznámějšího mexického svátku Dnu mrtvých (Día de los muertos). Mexické Dušičky jsou opravdu unikátním a v Mexiku velkolepě slaveným svátkem, o poznání barevnějším, hlučnějším a veselejším, než jak jsme na spíše pietní akt zvyklí v Čechách.

Během dvou dnů se mohou lidé znovu setkat s blízkými zesnulými, kterým cestu do domu ukazují oranžové květy afrikánů. Domácí oltáře jsou plné fotek a obětin, aby se návštěvníci měli opravdu úctyhodně a zavítali mezi nás. Peče se chléb pro mrtvé, doutná pryskyřice.

Národní svátek Mexika je zapsaný na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO a má hluboké kořeny. Integruje v sobě prvky prehispánských kultur a evropské katolické tradice, kterou s sebou přinesli Španělé. Podobná synkreze probíhá i v Praze, kde umělci spjatí s divadlem Alfred ve dvoře a Mexičané žijící v Praze založili tuto novodobou tradici jako příležitost setkání se svými diváky i se svými sousedy.

„Oslava v Praze je velmi odlišná od toho, jak probíhá tento svátek v Mexiku. Tam má více rodinný a komunitní charakter, přípravy zde probíhají celý týden, děti vyrábí oltáře ve škole. Tady v Praze má akce spíše kulturní rozměr,“ popisuje mexická umělkyně a spoluorganizátorka akce Cristina Maldonado. Za více než deset let se tato akce stala pro Pražany oblíbenou alternativou, jak přistoupit k oslavě Dušiček a možná se i inspirovat pojetím smrti v jiné kultuře.

Během odpoledne mohli návštěvníci Stromovky zhlédnout mexický rituální tanec, hudební vystoupení nebo si poslechnout komentovanou prohlídku oltářů. Pro děti byly připraveny tematické workshopy a divadelní představení souboru Toy Machine. A nechyběly ani mexické pochutiny jako tamales nebo tacos, tequila či již zmíněný pan de muerto. Celou oslavu tradičně zakončil dětský lampionový průvod v divadelním provedení s kapelou. I když počasí v Čechách nedovoluje slavit v parku celou noc tak jako tomu bývá prvního a druhého listo‐ padu v Mexiku, za rok si návštěvníci opět najdou cestu na Psí louku.

„Pro mexickou komunitu se jedná o velmi důležitou akci, je to v podstatě jediná příležitost, kdy se během roku můžeme všichni setkat – tedy pominu‐li oslavy Dne nezávislosti, které pořádá mexická ambasáda. Toto je naopak spontánní akce, která vznikla zezdola. Otevírá se prostor pro činnosti, pro které jindy není místo – společně vařit, organizovat, mluvit s lidmi španělsky. Je to jako přijít domů,“ uzavírá Maldonado.

 

Celé číslo 04/2016 najdete ke stažení zde.

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletin 0217 cover

Rodina Odvedle 2017 kopie

Vybíráme z Bulletinu Slovo

maryna ukrajinka small„V ČESKU JSEM SI SPLNILA SVŮJ SEN,“ ŘÍKÁ RODILÁ UKRAJINKA

Maryna Novotná už deset let pracuje v pardubické škole Svítání, která pečuje o děti a mladé lidi s různými hendikepy. Když před rovnými dvaceti lety přicestovala do České republiky, nemyslela si, že by tu zůstala natrvalo. „Jakmile jsem v roce 1997 na Ukrajině dostudovala pedagogickou školu, bylo mi jasné, že tam odpovídající práci neseženu,“ vysvětlovala Maryna Novotná, která se rozhodla, že kvůli zaměstnání svou rodnou Ukrajinu na čas opustí.
Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.