Aktuality

Celý svět pod jednou střechou na hradeckém Setkání národů

Vybíráme z bulletinu Slovo: Svou kulturu, tradice i kuchyni prezentovalo třiadvacet zemí ze čtyř různých kontinentů

Hradec Králové – Kde bylo možné spatřit prakticky celý svět pod jednou střechou? V královéhradeckém Adalbertinu, kde se ve čtvrtek 10. listopadu uskutečnilo Setkání národů.

Svou kulturu, tradice i kuchyni tu představilo třiadvacet zemí ze čtyř různých kontinentů. Evropu zde kromě domácího Česka reprezentovalo Řecko, Itálie, Ukrajina, Rusko, Moldavsko a Bulharsko, Asii Arménie, Sýrie, Vietnam, Mongolsko a Indie, Afriku Egypt, Eritrea, Etiopie, Tunisko či Uganda a Ameriku Ekvádor, Peru, Kolumbie, Brazílie, Kuba a Bolívie. 

Tradiční kostýmy i pokrmy

„Vůbec poprvé se na festivalu objevily Brazílie a Kuba. Návštěvníci si mohli prohlédnout národní kostýmy latinskoamerických, afrických a asijských zemí, či ukrajinské a ruské kroje. Zajímali se také o tradiční výrobky, hudební nástroje nebo umělecké dřevořezby. Nechyběly ani etnické ochutnávky – indiánský pokrm fritada z kukuřice a masa, arménský medovník, bulharské masové kuličky a studená polévka tarator, vietnamské závitky, arabská káva a další exotické pokrmy,“ uvedla Jana Karasová, mluvčí Diecézní charity Hradec Králové, jejíž Integrační centrum pro cizince akci uspořádalo už počtvrté. „Jsme rádi, že jsme mohli zblízka poznat tolik různých národností. O některých jsme ani nevěděli, že u nás žijí. Je to velmi přátelská akce, která obohacuje obě strany,“ to byla nejčastější slova téměř tisícovky návštěvníků festivalu. 

Dopoledne pro školy

Dopolední program byl určen hlavně žákům a studentům škol. Ti si zde ověřili své vědomosti o Sýrii, Arménii nebo Řecku v interaktivní poznávací soutěži přímo s cizinci z těchto zemí. „Potěšilo nás, když jsme od dětí slyšeli, že se rády potkaly s tolika cizinci na jednom místě a že by chtěly přijít zas,“ sdělila Jana Karasová.

Setkání národů vyvrcholilo podvečerním koncertem pro širokou veřejnost, který odstartovalo španělské flamenco v podání souboru La Pasión nebo arabský tanec dětí ze Sýrie. Národní písně o lásce i balady v pestrých krojích předvedly Bety a Chau původem z Vietnamu či ukrajinský soubor Radost. Na jevišti Adalbertina vystoupily také zpěvačky Alvina Aghahanyan z Arménie, Oxana Evsina z Ruska nebo Giulia Catania z Itálie. 

Přízeň publika si získali též amatérští divadelníci Světáci z řad cizinců a Čechů i mladý umělec z Maroka Hamza Nassib. Koncert zakončila podmanivá hra na etnické hudební nástroje a tanec ekvádorských indiánů ze skupiny Chayag v barevných exotických kostýmech.

Festival doprovodila výstava originálních výtvarných prací cizinců z Pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí a žáků hradecké Základní umělecké školy Habrmanova.

Umění nezná hranic

„I letošní ročník festivalu potvrdil, že neformální setkání s cizinci a poznání jejich národních tradic, umění a zvyků přispívá k lepšímu vzájemnému porozumění. Svou kulturu nám představili cizinci z Královéhradeckého kraje, kterým pomáháme s integrací do naší společnosti, žadatelé o mezinárodní ochranu z Pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí a zahraniční studenti Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Všichni byli za tuto příležitost moc vděční,“ potvrdil Jan Kočí, vedoucí Integračního centra pro cizince hradecké Diecézní charity.

„Na této akci bylo zjevné, že umění nezná hranic. Sejdou-li se někde kumštýři, je jedno, z jaké jsou země, a prostě se domluví. Kéž by to tak bylo všude, to by bylo krásné,“ zasnil se jeden z moderátorů festivalu Setkání národů Jaroslav Pokorný.

 

Celé číslo bulletinu Slovo 04/2016 najdete ke stažení zde.

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

02 17 web

Vybíráme z Bulletinu Slovo

02 17 web smallAKTUÁLNÍ ODPOVĚĎ NA VĚČNÉ MIGRAČNÍ TÉMA

Integrace jako výzva – kreativní přístupy jako odpověď je název konference, kterou letos uspořádalo Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty. Místo nezáživných administrativních formulací, které se více nebo méně léta opakují – občas i do slova opisují –, se účastníci pokusili jinak uchopit společný život ve městech a místech, kde žijí, bydlí a pracují spolu příslušníci většiny a menšin.
Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.