Aktuality

„Když jsem poprvé v životě viděla sníh, radovala jsem se jako malé dítě“

Přestože žije v České republice teprve krátce, zažila tu Yacqueline Garzon Duarte něco, co se jí v rodné Kolumbii nikdy v životě nepoštěstilo: „Když jsem tady poprvé viděla na vlastní oči padat sníh, radovala jsem se jako malé dítě,“ přiznala studentka magisterského programu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

„Nikdy jsem neplánovala, že bych šla studovat do Česka. Spíše jsem chtěla vyrazit do Spojených států amerických nebo do Kanady,“ svěřila se. „Ale pak jsem se jednou s mou mamkou vydala na akci, kde se prezentovaly univerzity z různých zemí. Zaujala nás vlajka, u níž ani jedna z nás netušila, ke kterému státu patří. Dva mladíci u informačního stánku nám oznámili, že jde o Česko. O něm jsem toho moc nevěděla. Snad jen to, že se nachází v Evropě,“ usmívala se Yacqueline Garzon Duarte.

 

Cesta nebyla jednoduchá

„Čeští studenti mi poradili, ať se prý učím česky. Tvrdili, že pokud se mi to povede, budu moct zadarmo studovat na kterékoliv české veřejné vysoké škole. Tato informace mě zaujala. V Kolumbii, kde žije více než 44 milionů obyvatel, máme jen pár veřejných univerzit a magisterské studium na nich stojí spoustu peněz,“ podotkla vysokoškolačka z Latinské Ameriky.

Její cesta do České republiky však nebyla tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. „Bylo to docela složité, hlavně proto, že v Kolumbii není nikdo, kdo by byl oficiálním překladatelem do češtiny. Hradecká univerzita ale naštěstí byla velmi vstřícná,“ dodala Yacqueline.

„Nejprve jsem se trochu bála, jaká bude reakce školy na to, že se o studium zajímá někdo z Kolumbie. Pověst naší země přece jen není zrovna ideální. Jsem moc ráda, že nakonec všechno dobře dopadlo,“ oddychla si jedna z návštěvnic Setkání národů v královéhradeckém Adalbertinu.

 

Česko je bezpečná země

„V Kolumbii potkáte řadu milých, laskavých lidí, ale bohužel to není úplně bezpečná země. Tam prostě není možné, abych se večer vydala sama na ulici. V Česku ano. Jsem ráda, že jsem přišla studovat do bezpečné země, která má tak úžasnou historii, a kde nejsou takové dopravní zácpy jako třeba v hlavním městě Kolumbie – Bogotě,“ prohlásila sympatická Latinoameričanka.

„V Česku jsem úplně sama. Hodně mi chybí rodina a také některé květiny a tropické ovoce,“ prohodila Yacqueline. „Před příjezdem do Evropy mě někteří lidé varovali, že Češi nejsou zrovna přátelským národem, pokud člověk nemluví jejich rodným jazykem. To vůbec není pravda! Všichni jsou tu na mě zatím milí,“ oddychla si Kolumbijka.

„Jediné, co tu zatím nechápu, proč je český národ tak ateistický. Sama věřím v boha, a tak mě zajímá, jaký je ten pravý důvod, proč Češi ne,“ dodala mladá žena, která se hrdě hlásí ke křesťanské víře. 

 

Celé číslo bulletinu Slovo 04/2016 najdete ke stažení zde.

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

04 17 Slovo web 400

Vybíráme z Bulletinu Slovo

Enciklopedie migrace 2 300S křiklouny válčit nebudeme

Když se vrátili na podzim roku 2015 z Balkánu, kde viděli tisícové zástupy běženců směřující do Evropské unie, uvažovali, jak by ze své pozice studentů humanitních a společenských věd mohli zasáhnout do vyhrocené české debaty o migraci a více ji racionalizovat. Encyklopedii migrace, internetový výkladový slovník, potom spustilo Studentské hnutí za solidaritu z Univerzity Karlovy v lednu 2017. Původní ambice byly velké: spolupracovat s českými médii, psát kvalitní hesla o jevech spjatých s migrací a natáčet videorozhovory s uprchlíky, které budou hypertextově propojené s encyklopedickými hesly.

 

Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.