Aktuality

„Když slyším o válce, občas brečím,“ říká dvanáctiletý Syřan

Michel Barakat přišel s rodiči do České republiky před čtyřmi lety. Pochází ze země, kterou už více než pět let sužuje občanská válka. „Když slyším nějaké zprávy o tom, co se děje v Sýrii, hned zavolám mamku, ať se jde dívat. Zvykl jsem si na to, že dnešní Sýrie není bezpečná. Ale trápí mě to a občas kvůli tomu začnu brečet nebo mi alespoň slzí oči,“ přiznal dvanáctiletý Michel Barakat, který do České republiky přišel společně s rodinou před čtyřmi lety.

„Utekli jsme na začátku války. Sledujeme, co se v Sýrii děje. Moc bych si přál, aby o ní Češi měli víc informací. Rád bych někde udělal nějaké prezentace, pokud bude zájem,“ poznamenala jedna z hvězd Setkání národů, které se uskutečnilo v královéhradeckém Adalbertinu.

 

Setkání národů

Akci setkání národů Michel hodnotí pozitivně: „Byla to skvělá akce, protože jsme mohli s kamarády vystoupit, ze začátku se možná trochu styděli, pak to ovšem dali. Zároveň jsem měl možnost představit Sýrii českým dětem.“ usmíval se mladý kumštýř, jenž by se chtěl stát hercem nebo moderátorem. 

„Těší mě, že nás hradecká charita pravidelně zve a my na jejích akcích můžeme tancovat či zpívat. Inspirací pro nás jsou televize či YouTube,“ svěřil se bezprostřední mladík. 

„Na Setkání národů se mi líbilo i to, že jsem zde mohl poznat řadu dalších zemí, něco zajímavého se dozvědět a ochutnat typická jídla,“ podotkl Michel Barakat, který s rodinou žije v Hradci Králové.

 

Výborná škola

„Jsme tady spokojení. Chodím do výborné školy, kde mám moc fajn spolužáky,“ svěřil se student Základní školy Jana Pavla II., jenž se prý česky naučil za rok a půl. „Bylo to těžké. Čeština je náročný jazyk,“ upozorňuje mladík, jehož prý ve škole nadchla hlavně historie. „Mám rád starověk a středověk. Baví mě jezdit na hrady a zámky,“ dodal.

Česká kuchyně prý zatím u něj nad arabskou nevyhrává. „Některá jídla mi tu nechutnají,“ přiznal Michel Barakat, který by chtěl v Česku vystudovat. „Až tady dokončím univerzitu, uvidím, jestli zde zůstanu, nebo se vrátím do Sýrie, pokud to půjde, případně zamířím do nějaké jiné země,“ uzavřel. 

 

Celé číslo bulletinu Slovo 04/2016 najdete ke stažení zde.

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

04 17 Slovo web 400

Vybíráme z Bulletinu Slovo

Enciklopedie migrace 2 300S křiklouny válčit nebudeme

Když se vrátili na podzim roku 2015 z Balkánu, kde viděli tisícové zástupy běženců směřující do Evropské unie, uvažovali, jak by ze své pozice studentů humanitních a společenských věd mohli zasáhnout do vyhrocené české debaty o migraci a více ji racionalizovat. Encyklopedii migrace, internetový výkladový slovník, potom spustilo Studentské hnutí za solidaritu z Univerzity Karlovy v lednu 2017. Původní ambice byly velké: spolupracovat s českými médii, psát kvalitní hesla o jevech spjatých s migrací a natáčet videorozhovory s uprchlíky, které budou hypertextově propojené s encyklopedickými hesly.

 

Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.