Aktuality

Mezinárodní konference "Kvalitní vzdělávání pro každého" / International conference “Quality education for everybody“

přihláška a program / online registration and program

„Snažím se být pozitivní,“ říká mladý Maročan čekající na azyl

Už více než dva roky čeká marocký mladík Hamza Nassib v Pobytovém středisku pro cizince v Kostelci nad Orlicí, zda dostane v České republice azyl. „Musel jsem z Maroka odjet. Měl jsem k tomu své osobní důvody,“ nastiňuje rodák z Casablanky, který byl jednou z hvězd festivalu Setkání národů v Hradci Králové.

„Chápu, že to není tak jednoduché, protože pocházím ze země, která je považována za relativně bezpečnou a stabilní,“ uvědomuje si složitost své aktuální situace. 

Učí se česky a čeká

„Moc bych si přál, aby to nakonec dobře dopadlo. Snažím se být pozitivní, učím se česky a čekám,“ usmívá se Hamza Nassib, jenž na Setkání národů předvedl skvělý pěvecký výkon, a jeho show vzbudila u diváků velký ohlas. „Samozřejmě mě to potěšilo. Byl jsem trochu nervózní, ale jsem rád, že se mé vystoupení publiku líbilo,“ říká mladý Maročan. „Festival, který prezentoval různé kultury a národy, se mi velmi zamlouval,“ podotýká. 

Přál by si studovat

„Nejvíc ze všeho bych si teď přál studovat. Rád bych v Česku našel někoho, kdo by mi pomohl se dobře rozhodnout, kam se dál nasměrovat,“ přemítá Hamza Nassib. „Kumšt mě hodně baví, ale tím se člověk moc neuživí. Napadá mě, že bych se věnoval něčemu, kde se dá dobře uplatnit a zároveň pomáhat lidem, například fyzioterapii,“ upřesňuje.

Rozdílné kultury

„Z Maroka mi v Česku chybí hodně věcí. Přece jen jsou naše kultury velmi rozdílné, ale na druhou stranu si tu cením toho, že je zde člověk mnohem víc svobodnější, pokud respektuje dané normy a zákony,“ sděluje Hamza Nassib, který se prý osobně s vyloženě negativními reakcemi ze strany české většinové společnosti zatím nesetkal. 

„Chápu, že se nás někdy lidé trochu bojí, protože mají jinou mentalitu a často i předsudky o arabské kultuře. Možná proto jsou nejprve maličko ostražití. Rozumím tomu, protože také český národ měl velmi těžkou historii. Ale když je člověk slušný, poctivý, čestný a pozitivně naladěný, většinou se mu Češi otevřou. A pokud se na vás někdo dívá skrz prsty, tak s tím stejně asi nic neuděláte. Takový je zkrátka život,“ uzavírá.

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletin 01-17

Proběhla Rodina Odvedle 2016 - Přihlášky na rok 2017

letak-Rodina-Odvedle small

Vybíráme z Bulletinu Slovo

zmena zacina odzdola smallZměna začíná odzdola

Každá změna začíná odzdola, ale lidé, kteří chtějí něco změnit, musí mít i možnosti a nástroje to udělat. Od roku 2009 se ministerstvo vnitra rozhodlo podpořit vznik integračních center v regionech, ale také přenést větší zodpovědnost za integraci migrantů a migrantek na vedení krajů, obcí, měst a městských částí. 
Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.