Aktuality

Ruský domov přiblížil masopustní zvyky

Folklorní masopustní ples v pardubickém Kosatci nabídl i premiéru mezinárodního pěveckého seskupení Břízky. Jak si v Rusku připomínají masopust? Jaké jsou tamní zvyky a rituály spojené s oslavou konce zimy a příchodu jara? „Přenesli jsme se v čase o více než tisíc let zpátky, abychom zájemcům přiblížili tyto pohanské obřady,“ konstatovala Irina Soukalová, organizátorka Folklorního masopustního plesu, který v pardubickém Integračním centru sociálních aktivit Kosatec uspořádal spolek Ruský domov.

Bylo se na co dívat

„Dnes si svítíme elektřinou, voda nám teče z kohoutku a i jídla máme relativně dostatek. Dříve lidé mnohdy žili v malých dřevěných světničkách a museli šetřit světlem, teplem i jídlem,“ poznamenala Irina Soukalová. „Před obdobím velkého půstu se dovolovala jíst mléčná a tučná jídla. Hodně se nejen jedlo, ale i zpívalo a tančilo,“ zdůraznila pořadatelka Folklorního masopustního plesu, který se tuto atmosféru snažil navodit. A dařilo se mu to znamenitě! Nálada tu byla skvělá, přátelská a také program byl velmi bohatý. 

Stále se bylo na co dívat. Kromě folklorního pásma, které připomínalo masopustní obyčeje, se v Kosatci prezentovaly typické ruské kroje, tance, hudební nástroje, písně i hry. A servírovaly se zde též chutné tradiční pokrmy. „Snažili jsme se představit určitou část ruské kultury. Podobné akce pořádáme už sedmým rokem. Vždycky je naším cílem přilákat co nejširší okruh lidí,“ podotkla Irina Soukalová.

V Kosatci byly celé rodiny

„Jsme rádi, že dorazili návštěvníci nejen z různých koutů východních Čech, ale i z Prahy a Olomouce. Těší nás, že si do Kosatce našly cestu celé rodiny. Nechyběli ani mladí, ovšem ani ti dříve narození,“ nechala se slyšet organizátorka setkání, které nabídlo například povedená vystoupení souboru Ballet Prima Pardubice, hudebního tělesa Bratů Bílých či pěveckého sboru Břízky. Šlo o první veřejnou produkci tohoto mezinárodního uskupení, v jehož středu jsou zástupkyně Ruska, Běloruska, Ukrajiny, Česka či dokonce Bolívie. V nápaditých zelených kostýmech přednesly členky tohoto sboru ruské písně, které jsou blízké jejich srdci. 

„Užívala jsem si úžasnou atmosféru, která v Kosatci panovala. Moje maminka pochází z Ukrajiny, takže jsme doma byli zvyklí slavit i masopust,“ vyjádřila se jedna z návštěvnic akce, ředitelka pardubické pobočky Francouzské aliance Diana Bangoura.

„Trochu jsem cítila nostalgii. Maminka podobné akce ráda pořádá v Paříži pro rusky hovořící komunitu. S chutí jsem si zazpívala písničky, které jsem znala, a zatančila tance, co mám ráda,“ svěřila se Diana Bangoura. „Je vidět, že ruská komunita je otevřená každému, kdo o to projeví zájem. To mi přijde velmi důležité. A akce podobného typu pomáhají jejímu dalšímu rozvoji,“ doplnila ředitelka pardubické pobočky Francouzské aliance, která mluví plynně rusky.

Skvělá akce i pro studenty

„Tyto akce jsou skvělé i pro studenty, kteří na nich mohou velmi přirozeně poznat ruské reálie či hovorovou podobu jazyka. Je dobře, pokud se zde nebojí promluvit, i když třeba v první fázi nehovoří úplně bez chyb. Rodilí mluvčí jejich snahu domluvit se ocení, přestože jejich projev není dokonalý,“ vyzdvihla další přínos podobných setkání učitelka ruského jazyka na pardubickém Gymnáziu Mozartova Lenka Grulichová.

„Pozitivní ohlasy na naše programy nám dělají radost,“ řekla Irina Soukalová ze spolku Ruský domov, jenž má v současné době šest desítek členů. Polovina z nich pochází ze zemí, kde se hovoří rusky, zbývající členové jsou Češi,“ doplnila organizátorka.

„Schází se celé rodiny, včetně dětí, obvykle každý druhý pátek v měsíci, a to od září do června. Bohužel zatím nemáme pro naše pravidelná setkávání nějaký důstojný prostor. Velmi bychom ho uvítali. Vždyť teď například řada knih z naší bohaté knihovny musí být uložena v garáži,“ uzavřela Irina Soukalová.

Text a foto: Tomáš Dvořák

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

04 17 Slovo web 400

Vybíráme z Bulletinu Slovo

Enciklopedie migrace 2 300S křiklouny válčit nebudeme

Když se vrátili na podzim roku 2015 z Balkánu, kde viděli tisícové zástupy běženců směřující do Evropské unie, uvažovali, jak by ze své pozice studentů humanitních a společenských věd mohli zasáhnout do vyhrocené české debaty o migraci a více ji racionalizovat. Encyklopedii migrace, internetový výkladový slovník, potom spustilo Studentské hnutí za solidaritu z Univerzity Karlovy v lednu 2017. Původní ambice byly velké: spolupracovat s českými médii, psát kvalitní hesla o jevech spjatých s migrací a natáčet videorozhovory s uprchlíky, které budou hypertextově propojené s encyklopedickými hesly.

 

Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.