Aktuality

Slovo 21, z.s. opět spojuje české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí jedním z nejpřirozenějších způsobů – společným stolováním

Ochutnat vietnamské či turecké jídlo můžete i v bistru na rohu, o jejich krajině se dočtete na internetu, ale pravou atmosféru, zajímavé jídlo i lidi poznáte díky projektu „Rodina Odvedle“. „Rodina Odvedle“ je projekt sbližující české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí, kteří nacházejí nový domov v České republice.

Cílem projektu je poznat se s novými lidmi, zkusit něco neotřelého a ochutnat zajímavé jídlo, neboť přeci jídlo spojuje. To vše můžete zažít, když se i vy zapojíte do projektu „Rodina Odvedle“. Myšlenka projektu „Rodina Odvedle“ vznikla v neziskové organizaci Slovo 21, z. s., v roce 2004. Nositeli myšlenky jsou sami cizinci žijící už několik let v Čechách, kteří vědí, jak je to těžké, když člověk neumí jazyk, neumí se orientovat v novém prostředí a potřebuje poradit a na někoho se obrátit. Z toho vychází snaha najít si tu přátele, seznámit se s lidmi podobného myšlení. „Říkali jsme si, že jídlo spojuje lidi, tak je to aspoň u nás v bývalé Jugoslávii, a bylo by hezké, kdyby se za jedním stolem sešli členové české rodiny a rodiny cizinců a mohli společně poobědvat. Naplánovali jsme, že se v jeden den střetne 50 českých rodin a 50 rodin ze třetích zemí po celé České republice. Na začátku to bylo pro české rodiny velmi nezvyklé, že mají k sobě domů pozvat někoho, koho neznají. Věřili jsme tomu a přáli si, aby se akce podařila. A za 13 let se už tak sešlo na 1446 rodin,“ vysvětluje Ljiljana Batovanja, koordinátorka projektu.

Pozvat k sobě domů někoho cizího, pohostit ho a popovídat si s ním, není pro každého jednoduché, ale právě domácí atmosféra láme ledy a lidé se rozpovídají, pochutnají si na dobrém jídle a zapomenou na čas. Součástí každého setkání je i asistent z neziskové organizace Slovo 21, z. s., který v případě počáteční nervozity nadhodí společná témata a naváže rozhovor. Přihlášené rodiny se „párují“ na základě společných zájmů, povolání, vzdělání, koníčků, dětí, jednoduše tak, aby si při společném stole měli o čem popovídat. Díky vzájemným návštěvám se víc poznají a zjistí jeden o druhém zajímavé věci. Už to pro českou rodinu nebude nějaký cizinec, co má malou sámošku v ulici, ale milý pán, který má dvě děti, manželku, hraje na klavír, rád čte detektivky a miluje svíčkovou.

Za ta léta, kdy projekt běží, jsme seznámili více než 2800 lidí, ze kterých se stali přátelé, a většina z nich se setkává dodnes.

„Na setkání jsme se těšili, ukrajinské jídlo jsme nikdy nejedli, bylo úžasné a s rodinou si velmi rozumíme. Už jsme se i domluvili na dalším setkání, tentokrát u nás doma,“ vysvětluje své dojmy ze setkání Terezie Vasilovčík Šustrová.

Poznáme několik zajímavých příběhů, kdy česká rodina pomohla rodině cizinců najít práci v jejich oboru, podala jim pomocnou ruku při řešení nepříznivé situace, našla lepší bydlení a podobně. Každé z těchto setkání mělo smysl. Myšlenka spojovat Čechy s lidmi z třetích zemí a pomoct jim tak k lepší integraci v naší zemi, a naopak dát možnost Čechům poznat cizince a jejich svízelnou situaci, se naplnila. Projekt je úspěšný nejen v České republice, ale i v zahraničí a to v Portugalsku a Španělsku.

 

Do projektu se můžete kdykoliv zapojit, stačí, když se vyplníte jednoduchou přihlášku

 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

 

Foto: Slovo 21, z.s.

KONTAKT PRO MÉDIA

Radka Andrlová

GSM: +420 727 806 184

e-mail: pr.slovo21mail.cz

www.slovo21.cz

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

02 17 web

Rodinka-2017-web-700x991px web

Vybíráme z Bulletinu Slovo

02 17 web smallAKTUÁLNÍ ODPOVĚĎ NA VĚČNÉ MIGRAČNÍ TÉMA

Integrace jako výzva – kreativní přístupy jako odpověď je název konference, kterou letos uspořádalo Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty. Místo nezáživných administrativních formulací, které se více nebo méně léta opakují – občas i do slova opisují –, se účastníci pokusili jinak uchopit společný život ve městech a místech, kde žijí, bydlí a pracují spolu příslušníci většiny a menšin.
Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.