Články online

Svět je náš. Pojďme ho poznat i z jiné strany!

Pardubice – „Svět je náš. Pojďme ho poznat i z jiné strany!“ Takové bylo hlavní motto 8. ročníku Multikulturního týdne, který se konal od pátku 12. do středy 17. května v Pardubicích.

 

Festival plný rozmanitostí

„Multikulturní týden je vždy plný rozmanitosti. Každý ročník festivalu je spojován s jiným tématem. Tím letošním byl trvale udržitelný rozvoj, ekologie, příroda a přístup k nim z pohledu různých kultur. Vždyť právě zásahy člověka výrazně ovlivňují naše okolí a prostředí, v němž žijeme. Životní prostředí je záležitostí nás všech, je neustálou interakcí mezi člověkem a přírodou. Nemělo by nám být jedno, jak se k němu chováme,“ vysvětluje jedna z organizátorek festivalu Michaela Vápeníková, vedoucí střediska Europe Direct Pardubice.

„Cílem festivalu je umožnit obyvatelům města setkání s jejich sousedy, kteří pocházejí z různých koutů naší planety,“ upřesňuje Lenka Janošková ze spolupořádajícího Centra na podporu integrace cizinců v Pardubickém kraji.

Letošní ročník nabídl celou řadu hudebních, tanečních i pěveckých vystoupení, výstavy, tvořivé dílny, přednášky, workshopy, filmové projekce i sportovní klání.

 

Jarmark hned na úvod

Tradičním zlatým hřebem programu je Multikulturní jarmark. Ten se vůbec poprvé v historii neodehrál na závěr akce, nýbrž hned na úvod. „O tuto část festivalu bývá pravidelně největší zájem. V předchozích ročnících se stávalo, že někteří návštěvníci litovali, že už festival končí, protože se o jeho akcích dříve nedozvěděli. Přišlo nám to líto. Proto jsme sáhli k této změně. Domníváme se, že se osvědčila a pozitivně se projevila také na návštěvnosti dalších programů Multikulturního týdne,“ pochvaluje si Michaela Vápeníková.

V historickém srdci Pardubic, na Pernštýnském náměstí, byly opět k vidění ochutnávky cizokrajných kuchyní, typické výrobky daných zemí i spousta doprovodných aktivit včetně prezentací neziskových organizací či dětského koutku s ekologicky laděným zaměřením. „Multikulturní jarmark je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak atraktivně propagovat různé kultury,“ podotýká 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horská, pod jejíž záštitou se uskutečnil celý festival.

 

Živý strom jazyků

V budově bývalé reálky, kde dnes sídlí krajský úřad, našel svůj jednodenní azyl Ruský domov se svým pořadem Živý strom slovanských jazyků. „Pojednával o původu, historii, vývoji a současném stavu slovanských jazyků. Součástí této akce byl i workshop výroby ruského porcelánu, ochutnávky pečiva slovanských zemí a čaj ze samovaru. Nechyběl ani zpěv ruských, ukrajinských, běloruských, českých, polských a slovenských písní,“ vypočítává Lenka Janošková.

Své stálé místo v kalendáři Multikulturního týdne má i velmi oblíbený sportovní den v areálu univerzity. Tamní sportoviště hostila turnaje ve fotbale a volejbale, do nichž se zapojily týmy složené z Čechů a cizinců.

 

Místo plavby ekocentrum

Tradiční plavbu na lodi tentokrát nahradila pestrá nabídka v Ekocentru Paleta. „Odehrály se tu různé workshopy, přednášky, projekce i výstava fotografií. Zaujala také možnost výroby karnevalových, indiánských, egyptských či zvířecích masek, kterou připravila koordinátorka Europe Direct Pardubice Vanda Vaníčková. Nechyběla ani dílna chilské umělkyně Macareny Barra. Ta seznámila návštěvníky s typickými dřevěnými hračkami, jež nechybí v žádné chilské rodině,“ uvádí vedoucí Europe Direct Pardubice.

Zájemci zde měli možnost zjistit, jak pracují západní badatelky v exotickém terénu. „Dvě mladé religionistky Lenka Zilvarová a Zuzana Černá líčily své zkušenosti z Turecka a Íránu,“ sděluje Michaela Vápeníková.

A co taková Indie pohledem statistik? Jak vypadá život mladých Indů ve městech a jak se liší od oficiálních statistických údajů? „Autorkou zajímavé interaktivní přednášky, která byla z angličtiny tlumočena do češtiny, byla indická studentka Nikita Mamtora,“ dodává.

Za pozornost stál rovněž dokument  Co se nenosí. Ten byl součástí cyklu Promítej i ty!, který zaštiťuje společnost Člověk v tísni. „Film se zaměřuje na problém, jak zužitkovat odpad z velkého množství masově vyráběného oblečení tak, abychom jím nezatěžovali planetu,“ praví Michaela Vápeníková.

 

Novinka? Piknik v parku

Letošní novinkou byla akce Piknik v parku. V zrekonstruovaných Tyršových sadech si každý mohl jen tak posedět v trávě nebo vyzkoušet japonské bojové umění aikido.

Země vycházejícího slunce dominovala též programu v Dobré čajovně. David Bradna tam vyprávěl o japonské mysli. „Líčil, jak uvažují Japonci, a ukázal, jak může jejich myšlení pochopit Evropan,“ informuje Michaela Vápeníková.

V Dobré čajovně se hovořilo i o historii a současnosti mnišství jedné z nejstarších církví světa v Egyptě. Představení klášterního života vycházelo z osobního setkání Veroniky Civínové s tamními mnichy a mniškami.

Dostalo se též na milovníky země Galského kohouta. Bohémská hospoda hostila Kávu po francouzsku. „Tématem tohoto neformálního setkání pod taktovkou velmi agilní Francouzské aliance byly světové výrazy,“ přidává se Lenka Janošková.

 

Cesta kolem světa

Pozitivní ohlasy měly i pořady v Divadle 29, kde se debatovalo též o Ukrajině. „Každý tu mohl zjistit, že také v Pardubicích žijí lidé, do jejichž osudu zasáhla válka na východní Ukrajině,“ zdůrazňuje pracovnice Centra na podporu integrace cizinců v Pardubickém kraji.

Vydařila se rovněž Cesta kolem světa. „V univerzitním kampusu si sami studenti ve vlastní režii a na své náklady nachystali různé ochutnávky a rébusy, jimiž představovali danou zemi,“ vypráví organizátorky Multikulturního týdne, na jehož osmý ročník se sešlo mnoho pozitivních reakcí. „Za to jsme moc rádi. Šlo o nový tým pořadatelů, jemuž bylo ctí navázat na předešlé ročníky. Těší nás, že Multikulturní týden znovu dokázal, že patří mezi stálé a tradiční květnové akce v Pardubicích,“ uzavírají Michaela Vápeníková s Lenkou Janoškovou.

Text: Tomáš Dvořák

Foto: Filip Tesař

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

04 17 Slovo web 400

Vybíráme z Bulletinu Slovo

Enciklopedie migrace 2 300S křiklouny válčit nebudeme

Když se vrátili na podzim roku 2015 z Balkánu, kde viděli tisícové zástupy běženců směřující do Evropské unie, uvažovali, jak by ze své pozice studentů humanitních a společenských věd mohli zasáhnout do vyhrocené české debaty o migraci a více ji racionalizovat. Encyklopedii migrace, internetový výkladový slovník, potom spustilo Studentské hnutí za solidaritu z Univerzity Karlovy v lednu 2017. Původní ambice byly velké: spolupracovat s českými médii, psát kvalitní hesla o jevech spjatých s migrací a natáčet videorozhovory s uprchlíky, které budou hypertextově propojené s encyklopedickými hesly.

 

Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.