Články online

Tvůrčí Afrika vyšla do ulic a přivítala karibské autory

Představením Činoherního studia Boj černocha se psy od francouzského autora Bernarda Marie Koltèse, v němž jednu z hlavních rolí hrál Maxime Mededa, skončil 29. května 2017 již 13. ročník (nejen) divadelních setkání Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani. Festival, který každoročně přináší řadu nezapomenutelných setkání s africkými dramatiky, divadlem, hudbou, tancem, výtvarným uměním a filmem, začal v Praze 20. května a během týdne zavítal také do Plzně a Hradce Králové.

Maximum Afriky v srdci Prahy

Letošní start byl velkolepý. Na piazzettě Národního divadla, na dnešním náměstí Václava Havla, vyrostlo v sobotu 20. května africké tržiště čili Benso – jak se v bambarštině říká domu pohody, klidu a míru. Dvacet devět stánků různých afrických zemí, zástupců ambasád, afrických komunit v ČR, ale také stánky African culture and Art, Humanitas Afrika, Ministerstva zahraničí a České rozvojové agentury hýřily barvami, roztodivnými chutěmi a libými vůněmi. V nabídce byly rovněž dekorační doplňky, bižuterie, oblečení či knihy z nakladatelství Dar Ibn Rushd, afrokadeřnictví nebo výtvarné dílny s afrikanistkou Janou Jirouškovou.

Odpoledne tržiště ožilo kulturním programem. Na dvou jevištích se vystřídaly africké pohádky Divadla českých Afričanů či Společnosti Dr. Krásy, vystoupení hudebně-taneční formace Aneboafro, skupina orientálního tance Sahar, zpěvák a hráč na arabskou loutnu Marwan Alsolaiman a bubenický mistr Papis Nyass. Speciálním hostem byla Monika Rebcová a Ghana Dance Ensemble, jehož členové přiletěli do České republiky díky podpoře Tance Praha a českého velvyslanectví v Akkře. Společnost African culture and Art představila módní kolekci značky Siya na jaro 2017. Ke zhlédnutí byla i unikátní výstava Čeští Afričané ve fotografiích Ireny Vodákové.

Afrika není jen kontinent

Mluvit o africké kultuře znamená hovořit také o Africe mimo Afriku. Tedy o diasporách ve světě, o Karibiku atd. A právě z této divadelně pro nás dosud neobjevené destinace přiletěli poprvé do Čech naši letošní zahraniční hosté, autoři Marie-Therese Picard (žijící na Guadeloupu) a Alfred Alexandre (z Martiniku). V pražské Viole a plzeňské Moving Station jsme uspořádali scénická čtení her Řetízek a Bar pod hvězdami, na která navázala série setkání s autory ve Francouzském institutu či v Hradci Králové. Debatu v Plzni dokonce sledovaly stovky zájemců online na Facebooku.

Česko-africké paralely

Unikátní dvojprogram přinesl festival v předvečer Dne Afriky v Knihovně Václava Havla, kde jsme diskutovali na vzrušující téma Havel, Mandela a lidská práva v jihoafrické literatuře, divadle a realitěse vzácnými hosty – jihoafrickou politoložkou Tandekou Nkiwane, jihoafrickým divadelníkem Davidem Peimerem a českým afrikanistou Otakarem Hulcem. Program pak pokračoval v Kině 35 ve Francouzském institutu českou premiérou unikátního dokumentu Shashamane.

Celý festival vyvrcholil v Den Afriky, ve čtvrtek 25. května, v uměleckém prostoru H2O na Žižkově českou premiérou hry Bintou dramatika Koffiho Kwahoulé, jehož tvorbu si oblíbila umělecká skupina OLDstars.

Text: Lucie Němečková

 

Foto: Irena Vodáková

 

 

 

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

02 17 web

Vybíráme z Bulletinu Slovo

02 17 web smallAKTUÁLNÍ ODPOVĚĎ NA VĚČNÉ MIGRAČNÍ TÉMA

Integrace jako výzva – kreativní přístupy jako odpověď je název konference, kterou letos uspořádalo Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty. Místo nezáživných administrativních formulací, které se více nebo méně léta opakují – občas i do slova opisují –, se účastníci pokusili jinak uchopit společný život ve městech a místech, kde žijí, bydlí a pracují spolu příslušníci většiny a menšin.
Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.