Články online

Tradiční indický duchovní festival vozů

Nezapomenutelná atmosféra pestrobarevného festivalu připomínající exotickou Indii, to je tradiční indický duchovní festival vozů, který letos slavil v Praze jubilejní desáté výročí. Ratha-Yatra, v překladu procesí vozů, je oslava, která se poprvé konala před několika tisíci lety ve  městě Purí v indickém státě Urísa, kde představovala cestu boha Krišny do chrámu.

Od roku 1967 tyto slavnosti zdomácněly ve většině velkých světových měst, jako jsou San Francisco, Los Angeles, Londýn, Paříž, New York či Montreal. V České republice se poprvé konal v Brně v roce 2007. V Praze se indický festival vozů koná od roku 2008 a jeho pořadatelem je Rathayatra společnost.

Letošní desátý ročník se konal 16. července. Byl zahájen tradičním průvodem se symbolickým a bohatě zdobeným vozem, který procházel pražským centrem. Celý program se pak konal na náměstí Republiky v Praze 1. Příprava celého festivalu trvá šest a půl měsíce a pořádá se každoročně v polovině července, letos byl zatím největší z hlediska návštěvnosti. 

Bohatý program se nesl v duchu tance a hudby. Na hlavním podiu proběhla krásná vystoupení chrámového tance Bharata Natyamu, kterým tanečníci vypráví příběh, duchovní poučení, či duchovní obřad. Hudební vystoupení představili Nara Narayan band a Venu Gopál band. Proběhly také tři multimediální projekce, mezi nimiž byla například Hare Krišna v ČR, nechyběl ani kírtan neboli opakování mantry Haré Krišna. 

Součástí oslavy byla tradičně pestrá ochutnávka indického jídla, která byla zdarma, naučná výstava o staroindické védské kultuře a filozofii, butik s oblečením a suvenýry z Indie a samozřejmě stánky s exotickými pochoutkami a výrobky z ekofarmy Krišnův dvůr. Nechybělo ani malování ornamentů hennou.

 

Text a foto: Sabina Badžová

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

02 17 web

Vybíráme z Bulletinu Slovo

02 17 web smallAKTUÁLNÍ ODPOVĚĎ NA VĚČNÉ MIGRAČNÍ TÉMA

Integrace jako výzva – kreativní přístupy jako odpověď je název konference, kterou letos uspořádalo Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty. Místo nezáživných administrativních formulací, které se více nebo méně léta opakují – občas i do slova opisují –, se účastníci pokusili jinak uchopit společný život ve městech a místech, kde žijí, bydlí a pracují spolu příslušníci většiny a menšin.
Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.