Odborné stáže pro budoucí romské profesionály

Odborné stáže pro budoucí romské profesionály 2016

Organizace Slovo 21 spolu s Velvyslanectvím USA v Praze zprostředkovala pěti romským studentům VŠ (absolventům VŠ) odbornou stáž v oboru, který je zajímá. Své nově nabyté odborné dovednosti uplatní ve svém dalším profesionálním a osobním životě. Vybraní kandidáti v roce 2016 našli uplatnění v institucích, neziskových organizacích a firmách (včetně Velvyslanectví USA v Praze). Projekt pokračuje i letos.

 

Co účastníci odborné stáže získají?

  • nastartují svoji budoucí kariéru
  • využijí své vědomosti v praxi a doplní znalosti o praktické zkušenosti
  • získají odbornou zkušenost, která je odliší od ostatních absolventů VŠ
  • zvýší své šance na trhu práce
  • najdou práci na částečný úvazek, kterou lze kombinovat se studiem
  • získají nové kontakty
  • po úspěšném absolvování získají slovní hodnocení a certifikát
  • stipendium po dobu stáže

 

Jak probíhaly odborné stáže v roce 2016

Přišel nám poděkovat Michal Mižigár, stážista na Velvyslanectví USA

Michal Mižigár, stážista na Velvyslanectví USA, přišel poděkovat Jeleně Silajdžič, ředitelce Slovo 21, z.s. a Denise Horváthové, koordinátorce projektu za zprostředkování. Michal byl na Velvyslanectví USA od ledna do října 2016.

michal konec staze 300

Závěrečné setkání všech stážistů a jejich mentorů v Americkém centru

Dne 4. 11. 2016 dopoledne proběhlo závěrečné setkání stážistů a jejich mentorů (zástupců organizací/institucí, kde stážisté absolvovali svou odbornou stáž). Pilotní ročník odborných stáží se blíží již ke konci a na setkání jsme hovořili o dalším možném zapojení aktuálních stážistů. Stážisté nám odprezentovali svou práci v rámci odborné stáže a čeho díky této zkušenosti dosáhli. Dále se diskutovalo nad tím, jaké jsou požadavky zaměstnavatelů a jaké jsou potřeby mladých Romů. Všechny zúčastněné instituce mají zájem poskytnout odbornou stáž dalším zájemcům. (MŠMT, Úřad vlády, AtomTrace, Vzájemné soužití, US Embassy).

DSC 1566s   DSC 1567s   uvod 300

Setkání všech účastníků v Americkém centru, 13. 6. 2016

V dopoledních hodinách proběhlo v Americkém centru setkání všech účastníků a koordinátorů (Slovo 21, Velvyslanectví USA) projektu, včetně velvyslance USA Andrew H. Schapira.

Pohovory s přihlášenými zájemci o stáž

Ve dnech 23. a 24. listopadu 2015 proběhly v organizaci Slovo 21 pohovory s přihlášenými zájemci o odbornou stáž. Přihlásilo se nám 13 romských studentů/absolventů VŠ a z nich jsme vybrali 5 stážistů, kteří nejpozději v lednu 2016 nastoupili na 9 měsíční odbornou stáž. Komunikace probíhala s MŠMT, organizací Vzájemné soužití, Úřadem vlády - kancelář Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, se společností Atom Trace s. r. o. a s Velvyslanectvím USA v Praze.

IMG 4051   IMG 4033   IMG 4027

 

Jak odborné stáže hodnotili vybraní uchazeči

Andrea Lakatoov

 

 

 

Andrea Lakatošová - stáž u MŠMT - odbor Speciální pedagogika, od ledna 2016 do září 2016.

 

"Jsem velice ráda, že mohu pracovat na MŠMT, jelikož věřím, že díky tomuto projektu získám zkušenosti a také doufám, že se v budoucnosti budu moct aktivněji zapojit do řešené problematiky. "

 

 

 

 

Markta BahnkovMarkéta Bahníčková - stáž Atom Trace, s. r. o., programátor C++, od poloviny února 2016 do poloviny listopadu 2016

 

"Za možnost této stáže jsem velmi vděčná. Získala jsem příležitost proniknout do oblasti, do které bych se jinak dostala jen stěží. V současné době mám na učení čas a pevně doufám, že se mi podaří zlepšit svoje znalosti a dovednosti v OOP a i po skončení stáže zůstanu v tomto oboru. Učení OOP mě baví a z každého pokroku, kdy program funguje, mám radost. Díky stáži získávám široký přehled a v budoucnu můžu zúročit nasbírané zkušenosti z předchozích zaměstnání a studia v kombinaci s oborem, který je na trhu práce velmi žádaný." Rozhovor s Markétou Bahníčkovou

 

 

Michal MiigrMichal Mižigár - stáž Velvyslanectví USA, od ledna 2016 do října 2016

"I am glad to be a Roma Fellow at the U. S. Embassy Prague. I learned a lot of new things while working at the Embassy. I also have the opportunity to improve my listening skills in English with native speakers (primarily at POLEC`s staff meetings), and I am happy to say that I am able to make phone calls in English. I was not able to do that before my fellowship at the Embassy. The fellowship at the U. S. Embassy Prague is a great opportunity to work for my better future."

 

Tereza HekovTereza Heková - stáž kancelář Rady vlády pro záležitosti romské menšiny na Úřadě vlády, od března 2016 do prosince 2016

"V průběhu této stáže mi je umožněno zúčastňovat se zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, zasedání Rady Vlády pro národnostní menšiny a spolupodílet se na chodu Oddělení Kanceláře Rady Vlády pro záležitosti romské menšiny."

"Během stáže získávám zkušenosti nejen po odborné stránce, ale také v oblasti personálních vztahů na pracovišti, protože jednám se zaměstnanci na různých stupních hierarchie."

 

Kristna BroovKristýna Brožová - stáž organizace Vzájemné soužití, od konce května 2016 do poloviny prosince 2016

"Jsem vděčná za možnost stáže, díky které jsem poznala, jak to funguje v neziskové organizaci. Dále mohu získávat nové zkušenosti, které uplatním v mém dalším rozvoji. Ráda bych dále pracovala v neziskovém sektoru a pomáhala Romům a menšinám. Vzájemné soužití je proto správnou volbou pro získání praxe."

 

 

 

 

 

 

Tento projekt realizuje Slovo 21, z. s. ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze

 

slovo21-logo

 

US Emb logo 70mm COL

 

 

 

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

04 17 Slovo web 400

Vybíráme z Bulletinu Slovo

Enciklopedie migrace 2 300S křiklouny válčit nebudeme

Když se vrátili na podzim roku 2015 z Balkánu, kde viděli tisícové zástupy běženců směřující do Evropské unie, uvažovali, jak by ze své pozice studentů humanitních a společenských věd mohli zasáhnout do vyhrocené české debaty o migraci a více ji racionalizovat. Encyklopedii migrace, internetový výkladový slovník, potom spustilo Studentské hnutí za solidaritu z Univerzity Karlovy v lednu 2017. Původní ambice byly velké: spolupracovat s českými médii, psát kvalitní hesla o jevech spjatých s migrací a natáčet videorozhovory s uprchlíky, které budou hypertextově propojené s encyklopedickými hesly.

 

Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.