Všechny romské projekty

Barvalipe: Roma Leadership Program 2015

realizace: leden - prosinec 2015


Chceme vyškolit mladé Romy, aby se mohli stát mladými lídry a tím vytvořit romskou elitu. Šestnáct vybraných mladých Romů se učí,  jak se stát vůdčí osobností a případně se angažovat v komunální nebo i celostátní politice a především reprezentovat romskou komunitu.

 

Základní informace o projektu

Slovo „Barvalipe“ znamená v romštině bohatství. Našim bohatstvím jsou mladí lidé, kteří chtějí přispět své komunitě.

Barvalipe koncept je implementován také ve Španělsku, Srbsku, Makedonii, Albánii, Turecku. Každá organizace si svůj projekt přizpůsobila dle svých potřeb cílové skupiny a místních podmínek. Díky projektu Barvalipe budou mladí Romové úspěšnějšími ve veřejném prostoru a to především v oblastech politiky a veřejné správy.

Mladí Romové absolvují jednou za 2 měsíce několikadenní setkání v průběhu jednoho roku, ve kterém absolvují semináře, kurzy a potkají se se zaintereovanými osobami, jako je například vedoucí Zastoupení Evropské komise ČR Ing. Jan Michal, senátor za Stranu zelených a KDU-ČSL Václav Láska či moderátorka Štěpánka Duchková.

 

Jak projekt probíhal

Trénink se odehrával především formou prezenčních vícedenních setkání s širokým tématických a metodickým záběrem od základního výcviku argumentace až po osobní setkávání s politiky. Účastníky vybavil novými znalostmi, zkušenostmi, dovednostmi a především kontakty. Setkali se například s poslanci a senátory Parlamentu ČR, se zástupci mnoha neziskových organizací, projekt byl podpořen také zastoupením OSN a EU v Praze.

 

Vlastní projekty účastníků

Účastníci měli možnost tvořit a realizovat vlastní mikroprojekty a získat na ně mikrogranty. V Turnově tak vznikla fotovýstava vystupující proti genderovým stereotypům v romské komunitě, do jejíž přípravy se zapojila místní ženská romská skupina vedená právě jednou z účastnic tréninku Barvalipe. Fotky visely přímo v budově turnovské radnice a nyní jsou umístěny ve foyer turnovského divadla. 

 

Pozvánka do klubu Barvaľipen

Mladí lidé iniciovali vznik Klubu Barvaľipen, který má sdružovat úspěšné romské profesionály a intelektuály. Zakládací schůze se konala v listopadu a vznikla na ní videopozvánka do klubu. O aktivitách klubu budeme informovat průběžně. V prvních měsících Klub bude fungovat spíše směrem ke svým členům. Posláním klubu je umožňovat setkávání svým členům, společné vzdělávání ve zvolených oblastech a iniciování veřejně prospěšných aktivit.

 

barvalipen klub video

 


 

 

SPECIÁLNÍ BLOG ÚČASTNÍKŮ PROGRAMU "BARVALIPE"


FOTOGRAFIE, ČLÁNKY, CITÁTY A INSPIRACE

 

PRO VÍCE INFORMACÍ BARVALIPECZ.ORG

 

 


 

BARVALIPE V ČESKÉM ROZHLASE

Barvalipe a jeho účastníci se představili v pořadu O Roma vakeren Českého rozhlasu. Rozhovory si můžete poslechnout na tomto odkazu.

 

VIDEOKURZ ROMŠTINY

Náš videokurz romštiny vás provede základy tohoto jazyka, kterým jen v Evropě mluví zhruba 10 milionů lidí! Pod každou lekcí naleznete doprovodné výukové materiály. Celkem máme připravených šest lekcí, které budeme postupně zveřejňovat. Kurz zakončíme živou lekcí s účastí lektora, se kterým budete moci konzultovat.

Podívejte se na první 3 díly videokurzu - naleznete zde také přehled gramatiky k první lekci a úkol k procvičení vašich znalostí.

  

 kurz romstiny

 

 

TENTO PROJEKT JE REALIZOVÁN VE SPOLUPRÁCI S HEINRICH BÖLL- STIFTUNG PRAHA

 

 

 

REALIZOVÁNO S PODPOROU OPEN SOCIETY FOUNDATIONS

 

REALIZOVÁNO S PODPOROU VELVYSLANECTVÍ SPOJENÝCH STÁTŮ AMERICKÝCH V PRAZE

 

 

PROJEKT BYL PODPOŘEN MINISTERSTVEM ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY

 

logo msmt web

 

 

Aktualizováno: 19. 4. 2016

 

 

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

02 17 web

Rodinka-2017-web-700x991px web

Vybíráme z Bulletinu Slovo

02 17 web smallAKTUÁLNÍ ODPOVĚĎ NA VĚČNÉ MIGRAČNÍ TÉMA

Integrace jako výzva – kreativní přístupy jako odpověď je název konference, kterou letos uspořádalo Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty. Místo nezáživných administrativních formulací, které se více nebo méně léta opakují – občas i do slova opisují –, se účastníci pokusili jinak uchopit společný život ve městech a místech, kde žijí, bydlí a pracují spolu příslušníci většiny a menšin.
Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.