Rodina Odvedle

Rodina Odvedle 2017

realizace projektu: leden 2017 - prosinec 2017

České rodiny a rodiny cizinců se v neděli 26. listopadu 2017 sešly u netradičních obědů.  Celkem se na území celé České republiky uskutečnilo 52 setkání, kdy ke společnému stolu usedli ve stejný den a hodinu lidé s odlišnou kulturou, jazykem a zvyky. Jedná se o 14. ročník projektu Rodina Odvedle, který má za cíl zlepšení vztahů mezi majoritní společností a cizinci, budování multikulturní společnosti a vzájemné pochopení odlišných kultur. Od roku 2004 se do projektu Rodina Odvedle zapojilo celkem 1550 rodin.

Rodinu Odvedle považujeme v oblasti integrace za jeden z našich největších úspěchů. “Na začátku byla jednoduchá myšlenka společného jídla, z níž se za ty roky, co projekt organizujeme, stal mezinárodní projekt, z čehož máme velikou radost. Poté, co se tento jemný způsob integrace cizinců na individuální a intimnější úrovni osvědčil u nás, jsme jeho myšlenky a metody ve spolupráci s dalšími organizacemi rozšířili do Portugalska, Španělska, Itálie, na Maltu, Slovensko, do Maďarska, Belgie a na Kapverdské ostrovy,” říká Jelena Silajdžić, ředitelka Slovo 21, z. s.

Přihlášené rodiny se snažíme párovat na základě věku, koníčků, zájmů, jazyka a pochopitelně místa bydliště, a to jednoduše proto, aby členové obou rodin měli dost společných témat k rozhovoru. Vzniká tak větší pravděpodobnost, že by navázaný vztah mohl úspěšně pokračovat i v budoucnu.

Role hostitele se vždy ujala jedna z dvojic rodin, která u sebe doma připravila oběd a pohostila druhou rodinu, kterou před tím neznala. Do projektu se zapojily rodiny cizinců ze třetích zemí, kteří tak měli příležitost poznat rodiny z majoritní společnosti a navázat nová přátelství. Účastníci nevšedních obědů měli možnost ochutnat tradiční speciality a popovídat si o kultuře, tradicích a životě.

Myšlenkou celého projektu je usnadnit Čechům a cizincům navázání vztahů skrze osobní kontakt, což rodinné prostředí obědů přesně splňuje. Za optimální výstup považujeme takové propojení rodin, kde vztahy vytrvají i po skončení projektu. 

Tisková zpráva

23847366 1508348019214295 1808894919608878397 oNaděžda Lobanova, účastnice projektu: „Zaregistrovali jsme se do projektu "Rodina Odvedle" zcela nedávno. A samozřejmě nemohli jsme předpokládat, že půjdeme na návštěvu k slavné české herečce a modelce Ester Geislerové. Bylo to moc zajímavé. Našli jsme společný jazyk velmi rychle. Naše holky (dcera a neteřka Ester a moje dcera) se také velmi dobře shodly a s radostí si hrály. Ester je velmi pohostinná, veselá a krásná. Jsem velmi ráda, že už mluvím česky dostatečně plynule, abych mohla komunikovat. Mluvili jsme o různých tématech. Je velmi důležité, abychom mohli osobně komunikovat, klást otázky, vidět a slyšet lidi z jiné země. Myslím, že máme mnohem více společného, než se na první pohled zdá.“

Jak to dopadlo letos v Jihočeském kraji, nám prozradila krajská koordinátorka Marcela Kassai, která se sama jednoho oběda zúčastnila: „Setkání bylo vřelé, přátelské a sálala z něj neuvěřitelně pozitivní energie. O tom, že toto setkání nebylo jejich poslední, není pochyb.“

Další zajímavý nedělní oběd zažila i koordinátorka Moravskoslezského kraje Simona Jirásková: „Setkání bylo velmi příjemné. Povídali jsme si o životě na Ukrajině a o tom, jaký je život u nás. Děti si hrály a rodiny se domlouvaly na dalším setkání, které by mělo být spojeno s divadelním představením pro děti.“

IMG 20171126 135539   IMG 1602

IMG 1603   Moravskoslezsky

Příspěvek Olgy Vencovské, který byla asistentkou u jednoho setkání:

Je neděle odpoledne. Čekám na zástavce na mladý pár – Jan pochází z Běloruska a Olga je z Ruska. Sama jsem přišla do Čech z Ukrajiny. Takže budeme mít velmi mezikulturní oběd. My s Olgou a Janem jdeme na návštěvu do mladé české rodiny. Už se těšíme, a cestou probíráme, co na nás čeká. Když se ocítíme na chodbě hostitelského bytu, všichni najednou nadšeně zvoláme: „Tady to voní!“.

„To vaří můj manžel, a my se mu se synem snažíme pomáhat, jak to jde,“ – usmívá se hrozně sympatická mladá páni a uvitá nás tak, že už za chvilku cítíme jako na návštěvě u starých přátel. Pak všichni sedneme ke stolu. A tak začne náš netradiční oběd.

26. listopadu 2017 uskutečnil se 14. ročník projektu Rodina Odvedle, který pořádá organizace Slovo 21. České rodiny a rodiny cizinců zažili setkání u nedělního oběda. Na území celé České republiky se uskutečnilo 52 setkání, kdy ke společnému stolu usedli ve stejný den a hodinu lidé s odlišnou kulturou, jazykem a zvyky. Od roku 2004 se do projektu Rodina Odvedle zapojilo celkem 1550 rodin.

„Je to pro mě velice inspirující – potkat se s lidmi z různých národnosti, - říká náš hostitel, - hnedka mám nové nápady, naplním se energii“. Jeho manželka s ním souhlasí: „Když jsem o projektu dozvěděla, pomyslila jsem si, že je to unikátní způsob, jak poznat druhé lidi“.

Jako asistentka pří obědě jsem měla na starosti podporu komunikace mezi rodinami. Ale v mém případě to nebylo nutné: hosti i hostitelé od začátku našli společnou řeč. Užívali jsme si vynikající jídlo, a rozhovory plynuly o všem možném - zájmech a koníčcích, práci a cestovaní, o životě v Česku. A, samozřejmě, sdíleli jsme zkušenosti z naších rodných zemí.

Ani jsme si nevšimli, jak nám utekl čas. Už se pomalu stmívalo a museli jsme se rozloučit. Rodiny si navzájem vyměnily kontakty a domluvily se na dalším setkání. Cestou zpátky jsme se dělili o své dojmy a každý z nás byl rád za příležitost tak blízko poznat jiné kultury za společným stolem. 

IMG 1601

V roce 2017 proběhlo anketní šetření na téma udržitelnosti vztahů mezi jednotlivými účastníky projektu v letech 2014 – 2016. Dotazníkové šetření proběhlo v těchto krajích ČR: Praha, Liberecký, Ústecký, Jihomoravský a Olomoucký kraj. Anketa obsahovala otázky týkající se průběhu, úspěšnosti a efektivity projektu a o rozvoji vztahů účastníků. Výstupem této aktivity je brožura Žijí vedle nás II. v elektronické podobě v českém a anglickém jazyce. Poslouží jako materiál pro školy a různé konference týkající se integrace cizinců.

Vyhodnocení dotazníků z projektu Rodina Odvedle / Evaluation of questionnaires from the Next Door Family project

ziji vedle nas     they live next door

 

 

 -- PŘIHLASTE SE DO PROJEKTU RODINA ODVEDLE 2018! --

   Information about project in English

 

Rodina Odvedle v médiích 

tv barrandov smallRodina Odvedle ve zprávách TV Barrandov
www.barrandov.tv
Reportáž o Rodině Odvedle sledujte od 24. minuty.

 

 

 

 

img 237904

Slovo 21, z. s. opět zorganizovala tak trochu netradiční nedělní oběd v rámci projektu Rodina odvedle
zpravy.tiscali.cz, 27. 11. 2017
I v letošním roce se opět střetly české rodiny s rodinami cizinců díky organizaci Slovo 21 a projektu Rodina odvedle, v rámci kterého proběhlo 52 setkání po celé České republice. V neděli 26. 11. 2017 společně zasedlo 104 rodin k prostřeným stolům a uvařily typická česká i zahraniční jídla. 

 

I v letošním roce se opět střetly české rodiny s rodinami cizinců díky organizaci Slovo 21 a projektu Rodina odvedle, v rámci kterého proběhlo 52 setkání po celé České republice. V neděli 26. 11. 2017 společně zasedlo 104 rodin k prostřeným stolům a uvařily typická česká i zahraniční jídla. 

Radio spot

Rozhovor se Simonou Jiráskovou, koordinátorkou pro Moravskoslezský kraj

Rodinky Dobre rano CT kopie 800

Český rozhlas Plus - rozhovor s koordinátorkou projektu Rodina Odvedle Monikou Peulić

 

medialni vystup zeny tiscali

Slovo 21, z.s. opět spojuje české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí jedním z nejpřirozenějších způsobů – společným stolováním

ženy.tiscali.cz, 14. 11. 2017
Ochutnat vietnamské či turecké jídlo můžete i v bistru na rohu, o jejich krajině se dočtete na internetu, ale pravou atmosféru, zajímavé jídlo i lidi poznáte díky projektu „Rodina Odvedle“.

 

media 2016 1

Dejte si oběd s cizinci. Přihlašte se do projektu Rodina odvedle

prahadnes.info, 10. 8. 2017
Zajímají vás osudy lidí z odlišných kultur? Rádi si zajdete na pho bo, quesadillas nebo pirohy? Pak vás určitě zaujme originální projekt Rodina Odvedle. Pokud jste v Čechách cizincem a hledáte cestu, jak se seznámit s místními rodinami, tento projekt vám může navíc i pomoci. Ať už jste první nebo druhý případ, poznamenejte si v kalendáři datum 26. 11. 2017 a vyhraďte si čas od 13. hodiny.

 

media 2017

Poznejte Rodinu Odvedle

Radio 1, 16. 10. 2017
„Rodina Odvedle“ je projekt sbližující české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí, kteří nacházejí nový domov v České republice. Cílem projektu je poznat se s novými lidmi, zkusit něco neotřelého a ochutnat zajímavé jídlo, neboť přeci jídlo spojuje. To vše můžete zažít, když se i vy zapojíte do projektu „Rodina Odvedle“.

 

 

 

 

 

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

 

 

              praha

 

 

 

 

 Aktualizováno: 31. 12. 2017

 

 

Facebook Slovo 21

Vítejte v ČR - adaptačně-integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

Snmek obrazovky 2016-04-21 v16.41.30

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

04 17 Slovo web 400

Vybíráme z Bulletinu Slovo

Enciklopedie migrace 2 300S křiklouny válčit nebudeme

Když se vrátili na podzim roku 2015 z Balkánu, kde viděli tisícové zástupy běženců směřující do Evropské unie, uvažovali, jak by ze své pozice studentů humanitních a společenských věd mohli zasáhnout do vyhrocené české debaty o migraci a více ji racionalizovat. Encyklopedii migrace, internetový výkladový slovník, potom spustilo Studentské hnutí za solidaritu z Univerzity Karlovy v lednu 2017. Původní ambice byly velké: spolupracovat s českými médii, psát kvalitní hesla o jevech spjatých s migrací a natáčet videorozhovory s uprchlíky, které budou hypertextově propojené s encyklopedickými hesly.

 

Naše adresa:
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
Spojení:
Telefon: 222 511 434, 222 522 070, 222 518 554
Telefon/fax: 222 520 037

O nás

Zapsaný spolek Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro, který je dodnes jedním z největších projektů organizace. Slovo 21 se ale neorientuje jen na aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku. Zabývá se také cizineckými integračními projekty. Asi nejznámějším je neformální setkání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle.