Rodina Odvedle

Next Door Family 2018

Project period: January 2017 - December 2017

You will have a chance to have a lunch with the Next Door Family for the fifteenth time!

Thirty pairs of families will meet for a lunch in whole of Czech Republic on Sunday, November 26th 2018. One family takes the role of a host and prepares a meal for the other family. Participants of extraordinary lunches have the opportunity to taste traditional specialties, to talk about culture, traditions, life, but first of all to get to know each other more. All this is happening in the presence of an assistant who communicates with the families from the beginning and if it´s necessary helps to break the primary barriers.

The project, which will take place this year for the 15th time, has proven to be an effective and extraordinary tool for the integration of foreigners into society. It helps to improve relations between the majority of society and foreigners, building a multicultural society and mutual understanding of different cultures.

Since 2004 the project has been trying to promote quality of communication at an individual level. For the duration of the project a total of 4227 people from 1550 families, which didn´t know each other before, met for a lunch.

We pair the registered families by age, hobbies, interests, language, the place of residence and other common points. The idea of the whole project is to make it easier for Czechs and foreigners to establish relationships through personal contact, which the family environment of lunch perfectly meets.

Přihlášené rodiny budou spojovány na základě věku, zájmů, jazyka, místa bydliště a dalších společných bodů. Myšlenkou celého projektu je usnadnit Čechům a cizincům navázání vztahů skrze osobní kontakt, což rodinné prostředí obědů přesně splňuje. Za optimální výstup považujeme takové propojení rodin, které přetrvá i po skončení projektu.

WHO CAN APPLY?

  • Czech families and families of third-country foreign nationals (i.e., non-EU citizens) who are legally residing in the Czech Republic.
  • At least two people sharing a household can be considered a family. It is not necessary that couples be officially married.

WHO CAN`T APPLY?

  • EU citizens (besides citizens of Czech Republic).
  • Nationals who have applied for international protection or those with refugee status, or subsidiary protection, or people illegally residing in Czech Republic.
  • Mixed marriages where one of the partners is an EU citizen.

 

Would you also like to experience a different Sunday lunch?

 

-- Join the project Next Door Family 2018! --

 

IMG 20171126 135539   IMG 1602

 

IMG 1603   Moravskoslezsky

IMG 5998 840

Within the jubilee that marks 15 years of the project, there will also be joint meetings of families involved in the project in previous years. The idea was based on participant's wishes to discuss not only about personal experiences and impressions, but also about the possibility of actively participating in other activities in the area of integration of foreigners. These meetings will take place in four regions - Ústecký, Liberecký, Jihomoravský and Prague. The goal is also to find out what we can do differently, newer and more effectively in the area of integration and how to improve our coexistence. The meeting will be attended by representatives of cities, districts and non-profit organizations. A cultural program is also included.

In 2017 an inquiry was held on the topic of the sustainability of the relations between the participants in the project in 2014 – 2016. The questionnaire survey was held in the following regions of the Czech Republic: Prague, Liberecký, Ústecký, Jihomoravský and Olomoucký. The questionnaire included questions about the progress, success and effectiveness of the project and the development of participants’ relationships. The output of this activity is a booklet “They Live Next Door II”, which will be published in electronic form in Czech and English. It serves as a material for schools and various conferences on the integration of foreigners.

Evaluation of questionnaires from the Next Door Family project

they live next door

 

 

-- Join the project Next Door Family 2018! --

 

THIS PROJECT FOCUSING ON THE INTEGRATION OF FOREIGN NATIONALS IS FUNDED BY

THE MINISTRY OF INTERIOR OF THE CZECH REPUBLIC.

              praha

 

 

Facebook Slovo 21

KH18 letak1

Vítejte v ČR - adaptačně integrační kurzy

Víme, že začít žít v nové zemi není vždy snadné. Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty užitečným prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, dostanou na kurzech nespočet praktických informací o fungování české společnosti.

logo vitejte 2018 500

Více informací o kurzech najdete na www.vitejtevcr.cz

Akreditované kurzy pro veřejnou správu

Nevíte si rady v komunikaci s cizinci či Romy?

Nabízíme 2 akreditované kurzy pro zaměstnance státní správy a samosprávy - kurz Romové a instituce a kurz Mezikulturní kompetence. Oba kurzy mají platnou akreditaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Více informací najdete na stránce projektu.

akreditovane kurzy uvodni

Bulletin Slovo - zajímavé články a rozhovory na aktuální témata

bulletin cover 2 2018

Vybíráme z Bulletinu Slovo

human-2944064 1920

Populace Česka i Evropy roste díky imigraci

„Populace Česka i Evropy roste díky imigraci“, říká demograf Tomáš Sobotka z rakouského demografického centra, který přednášel na letošní letní škole migrace. Na přelomu srpna a září se uskutečnil již devátý ročník letní školy migračních studií, kterou organizuje Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) společně s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy.

 

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1
120 00 Praha 2
IČ 69343951

 

www.slovo21.cz
www.khamoro.cz
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

facebook icon 325x325   youtube logo

khamoro zaverecna zprava

 

O nás

Slovo 21 z.s. je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Naše práce by se dala rozdělit do dvou hlavních větví – aktivity, které se snaží celkově zlepšit postavení Romů v Česku a ty, které se zaměřují na cizince ze třetích států.

Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slova 21. Asi nejznámějším cizineckým integračním projektem je neformální setkávání českých a migrantských rodin Rodina Odvedle, bulletin Slovo pro cizince a o cizincích a projekt Víjejte v ČR. 

Slovo 21 je od počátku organizací, která chce přispět k budování multikulturní společnosti a především k lepšímu soužití kultur nejen v Česku, ale i v Evropě. Slovo 21 neposkytuje sociální služby jako takové. Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva. Zároveň se snažíme bourat zakořeněné předsudky, které lidem jen komplikují život. Bojujeme proti rasismu a xenofobii, snažíme se ochraňovat lidská práva a rozvíjet jejich dodržování a zlepšujeme mediální obraz menšin.

Who are we?

Slovo 21 NGO is a non-governmental non-profit organization, which was established in the year 1999. We have Czechs, Roma and members from various continents working for us. Our work can be divided into two main branches - activities to support the Roma, and activities focusing on foreigners.

Since the beginning, we are an organization which aims at building a multicultural society and mainly at a better coexistence of cultures not only in the Czech Republic, but in Europe in general. Our organization does not offer social services as such. Our philosophy is to activate the Roma and foreigners and to teach them how to fight and stand up for their human rights. Our goal is also to destroy the deeply rooted prejudices, which tend to complicate the lives of many.